777 323 465
0
0

Váš nákupní košík je prázdný!

Slovo keramika pochází z řeckého "keramos", tedy "jíl".
Historii keramických obkladů můžeme sledovat již 4000let před naším letopočtem, kdy první obklady používali staří Egypťané. Hliněné desky sušili na slunci a používali je ve významných budovách.  Jsou známy nálezy i s prvními povrchovými úpravami jednoduchou glazurou.   O něco později je doloženo použití obkladů na území Turecka, kde staří Osmané interiéry náboženských staveb zdobili obklady s různými motivy inspirovanými například koránem.


Díky arabské expanzi na západ se dostávají obkladačky do Itálie a Španělska, kde se dál rozvíjí a to díky dostupnosti surovin a zručnosti místních obyvatel.  V průběhu 12. století vznikly manufaktury na výrobu obkladů a dlaždic ve Florencii, Sieně, Orvietu či Faenze. Ozdobné dlaždice – kachle – jsou používány pro výzdobu interiérů staveb náboženského a veřejného charakteru, kde se dochovaly až do dnešních dob.  Itálie a Španělsko trhu s keramickými obklady a dlažbami dominují dodnes.  Zdejší keramičky spolupracují s nejlepšími světovými designéry a určují trendy v designu obkladů.  Ne náhodou se v italské Bologni každoročně koná nejznámější veletrh Cersaie zaměřený na keramické obklady, dlažby a vybavení koupelen, kde se setkávají špičkoví světoví výrobci, přední architekti a designéři a další profesionálové trhu.


Od dob starého Egypta, kdy se obklady používaly jen na vybrané stavby a chrámy se vývoj a využití posunulo do dnešních dob, kdy je najdeme v každé stavbě, v každém domě.  V našich zemích se moderní historie výroby obkladů a dlažeb datuje od konce 19.století a je vázána na zdroje surovin – jílu. Velkého rozmachu zaznamenala výroba v meziválečném období, kdy obklady nachází široké uplatnění ve funkcionalistických stavbách. A to nejen v interiérech, ale i jako fasádní obklad.  Období plánovaného hospodářství dopadlo i výrobu obkladů a dlažeb, kdy do roku 1990 byl na trhu nedostatek obkladů, malý výběr spočívající v podstatě v několika málo barvách a malých formátech.


Od dávné výroby dlaždic o velikosti pár centimetrů sušených na slunci umožňují dnešní výrobní technologie výrobu velkoformátových obkladů velikosti 3x1m i více. Ale o tom v dalším článku.


Související produkty