777 323 465
0
0

Váš nákupní košík je prázdný!

Dlažby a obklady můžeme rozdělovat podle různých kritérií. Podle rozměrů a rektifikace, podle tvarů, podle vlastností jakými jsou mrazuvzdornost otěruvzdornost nebo protiskluznost, podle chemické a mechanické odolnosti, nasákavosti a dalších. My se dnes zaměříme na základní vlastnost, kterou je materiál, ze kterého je dlaždice vyrobena a který určuje její další vlastnosti.

Základním výrobním materiálem je kaolin (hlína), jíly, živce a další přísady zlepšující vlastnosti, které jsou mechanicky a tepelně zpracovány.

Tradičním produktem je cihlová tažená dlažba (označovaná jako cotto), jejíž výroba je stará několik století. Základní surovina se ve vlhkém stavu, v konzistenci podobné těstu, zpracovává tažením přes matrici a tepelným zpracováním. Takto vzniklý produkt má jedinečný rustikální vzhled. Při použití je však nutné respektovat omezení daná technologií výroby a to vyšší nasákavost a nižší mechanickou odolnost.

Dlaždice s klasickým bílým nebo červeným střepem bývaly dříve běžně užívaným materiálem. Vyrábějí se lisováním a tepelným zpracováním, vypalováním. Levnější vstupní materiály i výroba jsou daní za vyšší porezitu a nasákavost, které je příčinu horší mrazuvzdornosti. Jejich parametry jsou však lepší než u materiálů typu cotto.

Pokud se jíly, hlíny, kaolin, živec a další přísady rozemelou na velmi jemný prášek, který se za vysokého tlaku slisuje a vypálí za teplot nad 1100°C, materiál se dokonale spojí. Výsledný materiál nemá téměř žádné póry, tudíž má velmi nízkou nasákavost a vysokou mrazuvzdornost. Tyto materiály označujeme jako slinuté. Jejich vlastnosti jsou blízké porcelánu.

Slinuté dlažby se probarvují již při výrobě a rozlišujeme neglazované s povrchem bez další barevné úpravy nebo prochází dalším technologickým procesem označovaným jako glazování.

Slinuté neglazované (označované jako gres porcellanato) jsou levnější, ale kvůli absenci glazury je limitován výběr barevných a vzhledových variancí. Povrch může být různě upravován, nejčastěji leštěn. Tyto dlaždice jsou mechanicky odolné a vhodné do náročných provozů. Díky probarvenému střepu jsou poškozené místa méně nápadná.

Glazované obklady (označované jako gres porcellanato smaltato) a dlažby jsou opatřeny, jak už z názvu plyne glazurou. Glazuje je sklovitá hmota nanášená na lícový povrch dlaždic. Ve spojení s technologií speciálního tisku dává výrobcům dlaždic prakticky neomezenou možnost při volbě barev a vzorů povrchu. Vzory mohou být pro všechny dlaždice stejné nebo se každá dlaždice může svým vzorem lišit. Povrch může být lesklý nebo matný. Glazura uzavírá povrch, což usnadňuje čištění a údržbu.


Související produkty